Najlepszy Alkohol na Prezent #9 Hennessy

Hennessy jest jedną z najbardziej znanych marek alkoholowych na świecie, niezwykle ważną w portfolio światowego giganta LVMH. Nie reprezentuje świata szampanów, whisky czy win – jest za to kultowym koniakiem. Czym jest koniak? I co wyróżnia koniaki Hennessy? Tego wszystkiego dowiesz się z kolejnego artykułu w cyklu Najlepsze Alkohole na Prezent. Panie i Panowie – znów przenosimy się do Francji!

Czym jest koniak – gdzie i jak powstaje?

Koniak (fr. Cognac) jest przypadkiem podobnym do szampana – to kolejny z trunków, których nazwa jest zastrzeżona wyłącznie dla produktów o wyraźnie zaznaczonym pochodzeniu. Koniaki są zatem winiakami wytwarzanymi w okolicach miejscowości i gminy Cognac. To część francuskiego departamentu Charente w Nowej Akwitanii, którą to możesz kojarzyć z jej stolicą, czyli Bordeaux.

Nazwa koniak oznaczająca rodzaj alkoholu po raz pierwszy została użyta już na początku XVII wieku. Już wówczas w tych okolicach funkcjonowała gorzelnia, która wytwarzała brandy (czyli vin brule). Z czasem trunek z okolic Cognac zaczął być nazywany eau-de-vie, co oznacza „wodę życia”.

Od 300 lat produkcja koniaków przebiega zasadniczo według tych samych zasad. Do jego wytwarzania używa się przede wszystkim trzech odmian białego winogrona:

  • Ugni Blanc,

  • Folle Blanche,

  • Colombard.

Powyższe odmiany powinny stanowić przynajmniej 90% podstawy koniaku. Tylko 10% mogą stanowić ewentualnie winogrona Semillon, Folignan, Meslier St-Francois, Select lub Jurancon Blanc. W praktyce jednak najważniejszą rolę w produkcji koniaków odgrywa odmiana ugni blanc, we Włoszech nazywana trebbiato.

Szybkie zbiory przeprowadza się w październiku. Moszcz jest uzyskiwany poprzez gniecenie winogron w prasach lub młynkach. Następnie trafia on do zbiorników fermentacyjnych. Po zaledwie tygodniu uzyskane wino jest destylowane, co pozwala uzyskać brouillis o 28% zawartości alkoholu. Na tym etapie używa się alembików, czyli miedzianych kotłów, tradycyjnie ogrzewanych ogniem. Destylacja tego trunku pozwala uzyskać eau-de-vie o mocy aż 70%. Aby uzyskać litr eau-de-vie potrzeba aż 8 l wina. Zgodnie z przepisami, destylacja musi być zakończona do ostatniego dnia marca, ponieważ wiosenna aura i wyższe temperatury zagrażają jakości planowanego alkoholu.

Nie mniej restrykcyjne zasady towarzyszą kolejnemu etapowi, czyli dojrzewaniu, które może przebiegać wyłącznie w beczkach z jednego lub maksymalnie dwóch gatunków dębów pochodzących z tego samego regionu. Beczki można produkować jedynie ręcznymi metodami – a do ich naprawy można używać tylko tradycyjnych narzędzi, które są w tym celu używane od dziesiątek, a nawet setek lat. Co ciekawe, również samo drewno dębowe nie może być przypadkowe – drzewa muszą mieć co najmniej 100 lat, być zdrowe i ścinane na kloce o wysokości beczki.

Ostatnim, niezwykle ważnym etapem jest kupażowanie. Szef danej piwnicy, czyli maitre de chai, łączy ze sobą różne eau-de-vie wg przyjętego wzorca. Może kierować się wyłącznie zmysłem węchu, dzięki czemu efekt jest prawdziwie unikatowy.

Jak rozpoznać oznaczenia koniaku?

Trzymasz w ręku butelkę koniaku i zastanawiasz się, co oznaczają skrótowce lub francuskojęzyczne opisy na etykiecie? Spieszmy z pomocą.

  • Koniaki leżakowane minimum 2 lata oznacza się trzema gwiazdkami lub V.S., czyli Very Special.

  • Koniaki leżakowane minimum 4 lata są nazywane Reserve lub V.S.O.P., czyli Very Superior Old Pale.

  • Koniaki leżakowane minimum 6 lat nazywane są Napoleon.

  • Koniaki (dawniej leżakowane minimum 6 lat), od 2016 roku minimum 10-letnie oznaczane są Vieille Reserve lub X.O., czyli Extra Old.

Oprócz tego możesz trafić na koniak vintage, a więc oznaczany rocznikiem zabeczkowania najmłodszego z użytych destylatów.

Hennessy – koniak z XVIII-wiecznymi tradycjami

Był rok 1765. Irlandzki kapitan Richard Hennessy, po tym, gdy już ostatecznie zszedł na ląd, odnalazł się w nowym miejscu i w nowej roli. Zamieszkał, rzecz jasna, w Cognac, a były to czasy, gdy Francuzi na północy kraju z pasją oddawali się produkowaniu eaux-de-vie. Woda życia podbijała nie tylko Europę, ale cały świat – a dzięki doskonałym recepturom i jakościowym winogronom alkohol od Henness’ego bardzo szybko stał się prawdziwym hitem wśród smakoszy. Jeszcze w XIX wieku była to marka znana i ceniona na salonach – wśród monarchów, polityków, bogaczy czy sław ze świata kultury.

Nieprzypadkowo to właśnie w miejscowości Cognac lokalne warunki glebowe i atmosferyczne pozwalają uprawiać z powodzeniem odmianę Ugni Blanc. Kolejne pokolenia blend masterów dbają, by Hennessy w każdej dekadzie było naturalnym wyborem dla miłośników prawdziwego koniaku.

Po dziś dzień Hennessy pozostaje jedną z najmocniejszych marek alkoholowych na świecie, ponieważ:

  • wspiera rozliczne wydarzenia kulturalne i współpracuje z topowymi artystami,

  • konsekwentnie rozwija markę uosabiającą luksus, dobry smak, prestiż,

  • jest dostępna ponad 100 krajach na świecie, rocznie sprzedając przeszło 60 mln butelek,

  • należy do globalnego koncernu LVMH, czyli Louis Vuitton Moët Hennessy, czyli grupy skupiającej kilkadziesiąt luksusowych marek w rodzaju Dior, Givenchy, Belvedere czy Veuve Clicquot.

Zdecydowana większość światowego rynku koniaków jest opanowana przez cztery dominujące marki – Martell, Courvoisier, Rémy Martin i, właśnie, Hennessy.

Hennessy w ofercie Alkohol na Prezent

Hennessy jest jedną z ważnych, luksusowych alkoholi na prezent w naszej ofercie. Dbamy o to, by tak wyjątkowa marka otrzymywała godną oprawę – czyli przede wszystkim spersonalizowane i szlachetnie wykończone opakowania oraz drewniane pudełka. Oferujemy ponadto zestawy prezentowe Hennessy ze szklankami czy w boxach. Warto pozostać na bieżąco z naszym asortymentem, aby wiedzieć o nowościach, np. koniakach Hennessy innych niż wariant Very Special. Sprawdź również pozostałe artykuły z cyklu „Najlepszy alkohol na prezent” – czeka Cię niejedno zaskoczenie, bo świat alkoholi jest pełen fascynujących historii i… przeciekawych anegdot, które chętnie przypominamy w naszych regularnych publikacjach na blogu!