Najlepszy Alkohol na Prezent #7 Freixenet

Najlepszy Alkohol na Prezent #7 Freixenet

Freixenet jest największym eksporterem cavy, a cava jest… wciąż do końca odkrytym w Polsce alkoholem. To hiszpańskie wino musujące jest jedyne w swoim rodzaju, a dlaczego – to wyjaśniamy w najnowszym wpisie. Jak zwykle w ofercie Alkohol na Prezent stawiamy na czołowe marki w poszczególnych segmentach rynku. Dziś kilka słów na temat dziejów unikatowego trunku prosto ze słonecznej Katalonii.

Co to jest cava?

Pojęcie „szampan cava” jest nieprecyzyjne, choć poniekąd dość trafnie wskazuje, co wyróżnia ten alkohol na tle innych. Cava to hiszpańskie, a konkretnie katalońskie wino musujące, które powstaje metodą szampańską. W tym artykule wyjaśnialiśmy, czym różni się szampan od win musujących czy prosecco. Szampan powstaje jedynie we francuskiej Szampanii, czyli okolicach Reims i Troyes. Katalończycy okazali się jednak całkiem pomysłowi w kwestii zaadaptowania tego unikatowego trunku w swoim regionie. A że Hiszpania to jeden z najważniejszych krajów, w których uprawia się winorośle, nic dziwnego, że cava w rodzaju Freixenet okazała się tak udanym „wynalazkiem”.

Wszystko zaczęło się w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to uczony inżynier Luis Justo y Villanueva naukowo zajął się metodą szampańską. Przebywał wówczas w Katalonii, gdzie jego badania zainteresowały lokalne środowisko winiarzy. W latach 70. XIX wieku Josep Raventós Fatjó jako pierwszy skutecznie przeprowadził proces refermentacji swojego wina w butelce i tak powstała cava. Już w 1879 roku w Barcelonie sprzedawano cavę Codorníu (którą to markę również znajdziesz w ofercie Alkohol na Prezent.

Kolejne pokolenie rodu Codorníu-Raventós w osobie Manuela, czyli syna Josepa, kontynuowało dzieło przenoszenia metody szampańskiej do Katalonii. Wokół Sant Sadurní d`Anoi w okolicach Barcelony powstało nawet nieformalne środowisko prekursorów cavy, którzy właśnie w tym miejscu podejmowali kolejne próby doskonalenia swojego trunku (w tym celu udając się również do Szampanii).

W 1911 roku sprzedaż cavy na hiszpańskim rynku przekroczyła import win musujących. Z kolei w połowie XX wieku eksport na cały świat wynosił 5 mln butelek cavy. Imponujące? Tak, ale dodajmy, że dziś sprzedaje się sporo ponad 200 mln!

W tym miejscu należy wspomnieć, że do połowy lat 60. hiszpańscy winiarze reklamowali kawę np. jako spanish champagne. Integracja europejska przyczyniła się jednak do ochrony szampana jako regionalnego produktu, zastrzeżonego jedynie dla producentów ze wspomnianego regionu Szampanii. Od tamtej pory Katalończycy skupili się na promocji cavy jako oryginalnego, hiszpańskiego wina musującego wytwarzanego tradycyjną metodą szampańską.

Na czym polega metoda szampańska w cavie?

Wspomniana już kilkokrotnie, tradycyjna metoda szampańska oznacza ponowną fermentację wina w samej butelce. Winiarze przechowują butelki delikatnie pochylone szyjką do dołu. Po czasie praca drożdży przynosi efekt w postaci „bąbelków”. Ta metoda znacząco odbiega od zwyczajnej produkcji taniego wina musującego, które powstaje poprzez dodawanie dwutlenku węgla do trunku.

Kolejnym procesem, który łączy hiszpańską cavę z oryginalnym szampanem (ale i włoską franciacortą), jest removido, którego celem jest usuwanie nieestetycznego osadu ze sfermentowanych drożdży. Najogólniej mówiąc, polega on na codziennym potrząsaniu i starannym obracaniu butelki w specjalny sposób przez okres około miesiąca. Dziś najczęściej robi się to mechanicznie. Współcześnie stosuje się też metodę degüelle, która polega na zamrażaniu wina z osadem w szyjce i usuwaniu go spod korka.

Czym jeszcze wyróżnia się cava na tle oryginalnego szampana?

Zdecydowana większość, bo ponad 90% butelek cavy, powstaje w winiarskim regionie Katalonii o nazwie Alto Penedés. Jednak o ile szampan może pochodzić wyłącznie z Szampanii, o tyle cava powstaje w różnych zakątkach Hiszpanii, np. Walencji, Nawarrze, Estramadurze czy Kastylii.

Warto również zauważyć, że prawdziwy szampan powstaje z winogron wyrastających w niesprzyjających warunkach północnej Francji. Tymczasem Katalonia jest zgoła inną krainą, położoną nad Morzem Śródziemnym. Winogrona w hiszpańskim Słońcu dojrzewają szybciej i są słodsze od szampańskich, dlatego nierzadko do cavy nie trzeba dodawać cukru.

Prawdziwy szampan powstaje wyłącznie z trzech szczepów wina:

  • pinot meuniere,

  • pinot noir,

  • chardonnay.

Tymczasem prawdziwa cava może być wytwarzana zarówno z pinot noir oraz chardonnay, jak i szczepów garnacha, trepat, malvasia czy monastrell. Do najważniejszych należą jednak macabeo, parellada oraz xarel·lo. Oryginalna cava, by zasłużyć na to miano, dojrzewa w butelce przynajmniej przez 9 miesięcy. W zależności od zawartości cukru lub długości dojrzewania w butelce wyróżnia się wiele rodzajów cavy:

  • Brut Nature,

  • Extra Brut,

  • Brut,

  • Extra Seco,

  • Seco,

  • Semiseco,

  • Dulce,

  • Joven,

  • Reserva,

  • Gran Reserva.

Historia marki Freixenet

Skoro wiesz już, co to jest cava, czyli „hiszpański szampan”, pora przedstawić jego legendarnego przedstawiciela, a więc markę Freixenet. Grupa Freixenet eksportuje 80% cavy, działa na ponad 140 rynkach. Dzięki zaangażowaniu już piątego pokolenia rodziny Ferrer globalny sukces nie wyklucza hołdowaniu tradycji. Freixenet łączy tradycję z nowoczesnością, a w efekcie znacząco dominuje w świecie cavy, a szerzej win musujących.

W dzisiejszej opowieści wsiadamy do wehikułu czasu, by przenieść się do 1861 roku. To właśnie wtedy Frencesc Sala Ferres otworzył winiarnię, która z miejsca zaczęła rozwijać się m.in. za sprawą eksportu do Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, oryginalny, XIX-wieczny obiekt wciąż należy do firmy, a nawet działa jako miejsce tradycyjnej produkcji limitowanych ilości cavy Freixenet.

W 1911 roku Pedro Ferrer żeni się z Dolores Sala Vive, która jest spadkobierczynią domu handlowego win Sala. Pedro wraz z żoną i teściem, Joanem Sala, zaczynają wytwarzać wino musujące według tradycyjnej receptury. To właśnie wtedy rodzina Ferresów decyduje się odejść od tradycyjnych win i skupić na produkcji cavy.

W 1914 roku na rynek trafia pierwsza butelka Freixenet. Dolores, która jest enolożką i administratorką firmy, doskonale uzupełnia się z Pedro, który okazuje się bardzo prężnym biznesmenem. Nazwa cavy, a jak się okazało, całej firmy, a później grupy wzięła się stąd, że Pedro dorastał w winnicy La Freixeneda. W języku katalońskim oznacza to jesionowy zagajnik, z kolei Ferres był nazywany „el Freixenet”. I tak już zostało – dziś jest to globalnie rozpoznawalna i ceniona marka.

Kolejne lata również obfitują w kamienie milowe dla rozwoju firmy:

  • w 1929 roku symbolem marki staje się Freixenet Boy,

  • w 1935 roku firma otwiera biuro w New Jersey,

  • w 1936 roku wybucha hiszpańska wojna domowa; na jej skutek firma zostaje skolektywizowana, a śmierć ponoszą Pedro Ferrer i jego najstarszy syn, Joan.

Po zakończeniu wojny, rodzina Dolores Sala odzyskuje firmę, a najstarsza córka, Pilar Ferrer pomaga jej w zarządzaniu. W 1941 roku na rynek trafia Freixenet Carta Nevada – wino musujące o niezwykłym smaku, ale i charakterystycznym wyglądzie za sprawą butelki z matowego szkła.

W 1957 roku, po kilkudziesięciu latach aktywnej pracy na rzecz rozwoju rodzinnego biznesu, Dolores odchodzi na zasłużoną emeryturę. Nowym szefem firmy zostaje jej syn – Josep Ferrer. To w jego czasach Freixenet jako pierwsza hiszpańska firma wdrożyła innowacje w rodzaju zbiorników chłodniczych do kontroli fermentacji i pneumatycznego wyciskania winogron, postawiła również na samodzielne wytwarzanie drożdży.

Kolejną „perłą” w ofercie okazuje się Cava Cordon Negro – już w latach 70. najpopularniejsza cava na świecie, wyróżniająca się przede wszystkim jako elegancki alkohol w butelce z czarnego, matowego szkła. W latach 80. sytuacja jest już jasna – Freixenet, rodzinna firma zarządzana przez Josepa, jego synów oraz siostrzeńców, staje się globalnym liderem win musujących powstających metodą tradycyjną. Gdy w 1992 roku Igrzyska Olimpijskie organizowane są w Barcelonie, Freixenet jest jednym ze sponsorów. W 1997 roku astronautka Helena Kondakova jako pierwszy człowiek w historii wznosi toast w przestrzeni kosmicznej, na stacji Mir, na dodatek… w stanie nieważkości. W 2007 roku spot reklamowy firmy reżyseruje sam Martin Scorsese. W 2016 roku Freixenet wprowadza na rynek warianty Ice, czyli wina musujące stworzone specjalnie z myślą o serwowaniu z lodem, w niskiej temperaturze.

Od 2018 roku marka funkcjonuje w ramach połączonej grupy Henkell Freixenet – światowego lidera w segmencie win musujących. Cordon Negro i Carta Nevada wciąż pozostają najchętniej kupowanymi cavami na świecie. Firma kontroluje winnice zlokalizowane w różnych regionach Hiszpanii, a ponadto Meksyku, Australii, Argentynie, Francji oraz Stanach Zjednoczonych.

Prawdziwa cava Freixenet w ofercie Alkohol na Prezent

Szukasz prezentu na święta w zestawie z alkoholem? A może interesuje Cię luksusowy upominek na inną, w zasadzie dowolną okazję? W takim razie sprawdź ofertę cavy Freixenet w AlkoholNaPrezent– wina musującego wytwarzanego tradycyjną metodą szampańską. Specjalizujemy się w tworzeniu ekskluzywnych zestawów prezentowych – np. ze świecami i kieliszkami, w tematycznych, ozdobnych opakowaniach. Wyróżnikiem sprzedawanych przez nas trunków są personalizowane etykiety, które zawierają przesłaną przez Ciebie treść, a także unikatowe metody zdobienia butelek np. kolcami (ćwiekami).

Freixenet Ice – Alkohol na Prezent

W „lodowej cavie”, czyli Freixenet Ice do serwowania w niskiej temperaturze, przebijają owoce tropikalne, gruszki i jabłka, a także morele i brzoskwinie. Ta świeża, ekscytująca mieszanka smaków uświetnia chwile warte specjalnej celebracji. W naszej ofercie znajdziesz m.in.:

Freixenet Prosecco

Pod marką Freixenet wytwarzane jest również oryginalne, włoskie prosecco. Biały, wytrawny, musujący trunek powstaje wyłącznie z winogron Glera zebranych w regionie Veneto. Lekkość tego wyjątkowego alkoholu przejawia się m.in. kwiatowością i cytrusowością. W naszej ofercie znajdziesz m.in.:

Podsumowanie

O winach musujących cava Freixenet można by opowiadać jeszcze długo – choćby pochylając się nad wyjątkowością tak kultowych trunków, jak Cordon Negro, Pinot Grigio czy Carta Nevada. Jeżeli szukasz interesującej alternatywy dla oryginalnych szampanów, katalońskie wina musujące wytwarzane tradycyjną metodą szampańską wydają się dobrym wyborem. Postaw na Alkohol na Prezent, postaw na spersonalizowane prezenty na Boże Narodzenie, urodziny, ślub czy wszelkie inne okazje!